8/11/18 Mark Pritt Memorial

 Yamaha 375 $$
1. John Talerico
2. Todd Crenshaw
3. Jake Toal
4. Zach Rosenberger
5. Jack Eckard

 Novice Kids Champ
1. Marcus Pritt
2. Drake Shue

Flathead 375
1. George Knockey
2. Brent Bloss
3. Greg Conrad
4. Ryan Rost
5. Jake Moser

Jr Sportsman 1 Champ
1. Cooper Shue
2. Chase Weibley
3. Liam Apostolakis
4.Harley Warrenfeltz

Pa Micro Midgets 300
1. Blake Shughart
2. Alex Heckendorn 
3. Chris Ott
4.Brandon Shughart
5. Rowdy Heffner

Kids Predator
Emma Bloss

Opens/UAS
1. Kimberly Hedges
2. Bob Hoffman

Jr Champ
1. Hunter McFadden
2. Austin Warrenfeltz
3. Shannon Slaughter
4. Bo Smith
5. Elena Pritt

 Sr Champ Animal
1. Cole Chenault
2. Cris Eash
3. Nick Leppo
4. Quincy Sponseller

Jr Stars Champ 
1. Keira Apostolakis
2. Knox Bryant

 Yamaha (points)
1. Jake Toal
2. Zach Rosenberger
3. John Talerico
4. Jack Eckard
5. Greg Emlet

 Pa Micro 500
1. Lance Yeager
2. Jay Fry
3. Josh Angle
4. Derek Jones
5. Chad Weibley

 Jr 2 Sportsman Champ
1. Hunter McFadden
2. Chase Weibley
3. Kyli Taylor

 Clone 375
1. Zach Rosenberger
2. Greg Emlet
3. Billy Beatty
4. Paul Karl

5. Matthew Karl

Race results 7/28/18


Jr 3 Flat
1. Ethan Whittaker
2. Kyle Palmer

Clone 375
1.Chance Hendershot
2. Greg Emlet
3. Billy Beatty
4. Matthew Karl
5. Tony Hahn
6. Paul Karl

Jr Stars Champ
1. Knox Bryant
2. Layton Lawrence

Flathead 375
1. Chance Hendershot
2. Brent Bloss
3. Brandon Hult
4. Greg Conrad
5. Brent Borror

Jr Sportsman 2 Champ
1. Hunter McFadden
2. Kyli Taylor

Sr Champ Animal
1. Cole Chenault
2. Nick Leppo
3. Cris Eash
4. Tori Wonder
5. Quincy Sponseller

Jr Champ
1. Milton Decker
2. Hunter McFadden
3. Bo Smith

Jr 1 Flat
1. Owen Whittaker
2. Aiden Crouse

Jr Sportsman 1 Champ
1. Chase Weibley
2. Cooper Shue
3, Kingston Gladfelter

Sr Clone Champ
Logan Kackley

Sr Champ,Flathead
Daimien Gladfelter

Yamaha 375
1. Bryan Mallette
2. John Talerico



Race Results 5/5/18


Jr Stars Champ
1 Blake Ludwig #44
2 Layton Lawrence #63

Clone 375
1 Greg Emlet #1E
2 Billy Beatty #7x
3 Matthew Karl # 71k

Jr Sportsman 1 Champ
1 Cooper Shue # #17s
2 Liam Welty #4w
3 Liam Apostolakis #39

Jr 1 Flat
1 Aiden Crouse # 46c

Jr Champ
1 Hunter McFadden #21
2 Fenton Storms #88

Sr Champ Animal
1 Tori Wonder #19
2 Albert Pignoli #69

Jr Sportsman 2 Champ
1 Hunter McFadden #21
2 Kyi Taylor #5
3 Brock Wellman #20

Yamaha 375
1 Jake Toal #1
2 John Talerico #14
3 Greg Emlet #3

Flathead 375
1 Jake Moser #41
2 Brent Bloss #2B

3 Albert Pignoli #69



​​Hunterstown Kart Club Inc © ALL RIGHTS RESERVED. 

Find more about Weather in Gettysburg, PA

9/1/18 Race Results...

Novice kids Champ
Marcus Pritt
Drake Shue
Cooper Shupe

 Flathead 375
1. Hunter Dehaven
2. Greg Conrad
3. Jason Stroupe
4. Brent Bloss
5. Brent Borror


Sr Champ Flathead
1. Tyler Salmon

 Jr Sportsman Champ 1
1. Chase Weibley
2. Cooper Shue
3. Liam Apostolakis
4. Kingston Gladfelter

 Yamaha
1. Bryce Unger
2. Josh Traxler

Jr Champ
1. Hunter McFadden
2. Elena Pritt
3. Jayden Brooking

 Sr Champ Animal
1. Cris Eash
2. Noah Smith
3. Nick Leppo
4. Quincy Sponseller

Jr stars Champ
1. Anthony Allen
2. Knox Bryant
3. Keira Apostolakis

Jr Sportsman Champ 2
1. Hunter McFadden
2. Aiden Bierlein
3. Ryan Mycky
4. Kyli Taylor
5. Chase Weibley

 Clone 375
1. Billy Beatty
2. Matthew Karl
3. Paul Karl

 Open/UAS
1. Andy Pritt
2. Bryan Mallette
3. John Talerico


 

Race results for 6/16/18

SNT Jr Champ
1.Hunter McFadden
2. Shannon Slaughter
3. Milton Decker
4. Jayden Brooking

Clone 375
1, Josh Hare
2. Kaitlyn Lutz
3. Chance Hendershot
4.Zach Emlet
5. Greg Emlet

Jr Sportsman1
1. Cooper Shue
2.Liam Apostolakis

Jr 1 flat
1. Owen Whittaker
2.Aidan Crouse

Kids Predator
1. Emma Bloss
2. Madison Bloss

Jr Champ

1. Hunter McFadden
2.Shannon Slaughter
3. Milton Decker
4. Jayden Brooking
5. Bo Smith

Sr Animal Champ

1. Lee Welty
2.Nick Leppo
3.Cris Eash
4. Tori Wonder
5.Cory Hess

Jr Sportsman 2
1. Hunter McFadden
2. Noah Fetter

Yamaha 375

1. Bryan Mallette
2. Donavyn Knockey
3. John Talerico
4. Shawn Myers
5.Greg Emlet

Jr Stars Champ

1. Knox Bryant
2. Layton Lawrence
3. Keira Apostolakis
4. Jack Owens

Yamaha Champ
1. Quincy Sponseller
2. Todd Pritt

Jr3 Flat
1. Ethan Whitaker
2. Preston Alleman

Flathead 375
1. Brent Bloss
2. Hunter Dehaven
3. Ryan Rost
4. Greg Conrad
5. Brad Kress


Results from 10/6/18 points race

Novice Champ
1. Liam Apostolakis
2. Marcus Pritt
3. Drake Shue

Pa Wings
1. Tanner Brown
2. Jeff Metsger
3. Eric Allen

Flathead 375
1. Greg Conrad
2. Brent Borror
3. Brent Bloss

Jr Stars Champ
1. Knox Bryant
2. Keira Apostolakis

Sr Champ Flathead
1, Greg Conrad
2. Damien Gladfelter

Yamaha 375
1. Logan Talerico
2, Tommy Cassatt
3, Allen Sokas

Micro Midgets 300
1. Blake Shughart
2. Rowdy Heffner
3. Brandon Shughart

Jr Sportsman1 Champ
1.Cooper Shue
2. Chase Weibley
3. Keira Apostolakis

Sr Champ Animal
1. Hunter McFadden
2.Lee Welty
3. Nick Leppo

Jr Champ
1. Shannon Slaughter
2. Jayden Brooking
3. Fenton Storms

Jr Sportsman 2 Champ
1. Hunter McFadden
2. Kyli Taylor
3. Liam Apostolakis

Kids Predator
Parker Hrubochak

Novice Adult 
1.Dominick Giannotti
2. Todd Paul

Micro Midgets 500
1. Josh Angle
2. Lance Yeager
3. Chris Heckendorn

Clone 375
1. Paul Karl
2. Lee Welty
3. Zach Emlet

Results from  7/14/18

Novice Champ
1. Liam Apostolakis
2. Drake Shue

Yamaha 375
1. John Talerico
2. Brice Unger
3. Josh Traxler
4. Geoffrey Leonard

Sr Clone Champ
1. Chuck Bowers
2. Greg Conrad

Jr Sportsman1 Champ
1, Chase Weibley
2. Cooper Shue
3. Harley Warrenfeltz
4. Liam Apostolakis

Kids Predator
Emma Bloss

Jr Champ
1. Hunter McFadden
2. Bo Smith
3. Austin Warrenfeltz
4. Elena Pritt
5. Jayden Brooking

Sr Champ Animal
1. Nick Leppo
2. Cris Eash
3. Cole Chenault

Jr Sportsman 2 Champ
1, Hunter McFadden
2. Kylie Taylor

Flathead 375
1. Greg Conrad
2. Brandon Hult
3. Brent Bloss
4. Chris Kennedy
5. Andrew Leonard

Jr Stars Champ
1. Knox Bryant
2. Keira Apostolakis

Clone 375
1. Greg Emlet
2. Matthew Karl
3. Billy Beatty
4. Paulsimon Karl
5. RIchard Mannion

Jr Flat1/ Jr Flat 3
Austin Warrenfeltz
Aiden Crouse

Yamaha Champ
Elena Pritt


   9/29/18 Results


JR STARS CHAMP
1. Knox Bryant
2. Keira Apostolakis

KIDS NOVICE CHAMP
Liam Apostolakis
Marcus Pritt

 ADULT NOVICE FLAT
Tyler Dryden

JR 1 FLAT
Blake Dryden


FLATHEAD 375
1. Brent Borror
2. Greg Conrad
3. Brent Bloss
4. Byron Wagman

 SR ANIMAL CHAMP
1. Lee Welty
2. Quincy Sponseller
3. Jeff Piper

JR SPORTSMAN 1 CHAMP
1. Chase Weibley
2. Cooper Shue
3. DJ Shives
4. Knox Bryant
5. Keira Apostolakis

YAMAHA 375
1. John Talerico
2. Josh Traxler

 JR CHAMP
1. Elena Pritt

 CLONE 375
1. Greg Emlet
2. Zach Emlet
3. Richard Mannion
4. Billy Beatty
5. Matthew Karl
6. Paul Karl

JR SPORTSMAN 2 CHAMP
1. Kyli Taylor
2. Chase Weibley
3. Liam Apostolakis

6/2/18 Results

NOVICE KIDS CHAMP
Evan Shaull
Drake Shue
Keira Apostolakis

CLONE 375
1. TJ Reed
2. Matt Lashbaugh
3. Greg Emlet
4. Billy Beatty
5. Greg Conrad

JR SPORTSMAN 1 CHAMP
1. Chase Weibley
2. Cooper Shue
3. Liam Apostolakis

JR 1 FLAT
1. Aiden Crouse

PA WINGS OPENS
1. Justin Care
2. Tanner Brown
3. Jeff Metsger
4. Russ Ludwig Jr
5. Barry McDermitt
6. Dave Ruppent
7. Russ Ludwig III
8. James Rupert
9. Richard Cisney

KIDS PREDATOR
1. Emma Bloss
2. Madison Bloss

JR CHAMP
1. TJ Reed
2. Elena Pritt
3. Shannon Slaughter
4. Adam Booze
5. Mason Booze

SR CHAMP ANIMAL
1. Nick Leppo
2. Cris Eash
3. Tori Wonder
4. Cole Chenault

JR SPORTSMAN 2 CHAMP
1. Kyli Taylor
2. Brock Wellman

YAMAHA 375
1. Bryan Mallette
2. Josh Traxler
3. Matt Frymoyer
4. Tommy Cassatt

NOVICE ADULT
Damien Gladfelter

YAMAHA CHAMP
1. Quincy Sponseller
2. Elena Pritt

FLATHEAD 375
1. Brent Bloss
2. Jake Moser
3. Brent Borror
4. Dakota Yeingst
5. Jason Stroupe
6. Hunter Fisher
7. Ryan Rost
8. Skye Melhorn
9. Koby Slavin

JR STARS CHAMP
Kiera Apostolakis

PA WINGS INTERMEDIATE
1. Justin Care
2. Bev Lauver
3. Dylan Keller


Results from 9/15/18

Yamaha Pro
1. Cody Crenshaw
2. Zach Rosenberger
3. Jeremy Harshman
4. Johnny Eckard
5. Tommy Cassatt

Novice Kids
1. Marcus Pritt
2. Keira Apostolakis

Flathead 375
1. Jesse Hare
1. Zach Emlet
2. Hunter Dehaven
3. Dwayne Bottle
4. Greg Conrad
5. Brent Borror

 jr Sportsman 1
1. Liam Apostolakis
2. Cooper Shue
3. Chase Weibley
4. Jayden Ort
5. Kingston Gladfelter

Kids Predator
Emma Bloss

 Jr Champ
1. Hunter McFadden
2. Shannon Slaughter
3. Bo Smith
4. Elena Pritt
5. Mason Booze

 Sr Animal Champ
1. Quincy Sponseller
2. Nick Leppo
3, Tyler Salmon
4.Nathan Myers
5. Cris Eash

Jr Stars Champ
1. Keira Apostolakis
2. Knox Bryant
3. Layton Lawrence
4. Blake Ludwig

Jr Sportsman 2 Champ
1. Ayden Hare
2. Hunter McFadden
3. Aiden Beirlien
4. Noah Fetter
5. Chase Weibley

Yamaha 375
1. Jeremy Harshman
2. Zach Rosenberger
3. Tommy Cassatt
4. Jack Eckard
5. Josh Traxler

 Clone 375
1. Jacob Chroussis
2. Billy Beatty
3. Greg Emlet jr
4. RIchard Manion
5. Paul Karl

Results from 7/7/18

Clyde Little Memorial Race


Clyde Little Cup Yamaha 375 Finishing Order


1. TJ Reed #80
2. Chance Hendershot #91
3. Todd Crenshaw #46
4. Donavyn Knokey #17
5. John Talerico #14
6. Bryan Mallette #92
7. Shawn Myers #88
8. Jake Toal #1
9. Andy Kirby #52

DNF
Johnny Eckard #94
Zach Rosenberger #56
Tommy Cassatt #5
Brandon Keller #3

Race was called at lap 17 due to time expired


Novice kids Champ
1.Liam Apostolakis
2.Keira Apostolakis
3. Kyle Chance

Flathead 375
1. TJ Reed
2. Cory Crenshaw
3.Jake Moser
4. Brent Bloss
5. Ryan Rost
6.Michael Detailed
7. Brad Kress
DQ
Andrew Leonard
Greg Conrad

Sr Clone Champ
1. Chuck Bowers
2. Greg Conrad

Jr Sportsman 1
1. Chase Weibley
2. Liam Apostolakis
3. Cooper Shue

Jr1 flat
Aiden Crouse

Jr3 flat
Trenton Ritter

Animal 375
1. Richard McClane
2. Brent Bloss

Jr Champ
1. Hunter McFadden
2. Milton Decker
3. Elena Pritt
4. Bo Smith
5. Jayden Brooking
DQ Shannon Slaughter

Pa Micro 300
1. Blake Shughart
2. Alex Hekenborn
3. Kensley Shearer
4. Chris ott
5. Rowdy Heffner
6. Jeff Miller
7. Chad Baker

Sr Animal Champ
1.Lee Welty
2. Jacob Chauvassis
3. Nick Leppo
4.Michael Detwiler

Jr Sportsman 2
1. Hunter McFadden
2. Kyli Taylor
3. Jensen Emlet
DQ Noah Fetter

Jr Stars Champ
1. Knox Bryant
2. Keira Apostolakis
3. Layton Lawrence

Clone 375
1. Chance Hendershot
2. Zach Emlet
3. Bailey Burch
4.RIchard Mannion
5. Zach Peters
6. Greg Emlet
7. Logan Kackley

Yamaha Champ
1. Quincy Sponseller
2. Elena Pritt

Pa Micro 500
1. Jay Fry
2. Zach States
3. Chad Weibley
4.Jamison Yeager
5. Tim Tikarsky
6. Lonnie Buttry
7.Randy Webb
8. Josh Angle

Yamaha 375 (points)
1. Jake Toal
2.Andy Kirby
3. Zach Rosenberger
4. Chance Hendershot
5.Johnny Deckard
6. TJ Reed
7. Bryan Mallette
8. John Talerico
9. Tommy Cassat
10. Josh Traxler
11. Greg Emlet
12. Jack Eckard
13. Shawn Myers


9/22/18 Feature Results

 FLATHEAD 375 $$ Race(27 LAPS)
1.  Zack Emlet
2.  Brent Bloss
3.  Jake Moser
4.  Ryan Rost
5.  Greg Conrad

 NOVICE KIDS CHAMP
Marcus Pritt
Drake Shue

 SR CHAMP FLATHEAD
1.  Daimien Gladfelter

JR SPORTSMAN 2 CHAMP
1.  Kylie Taylor

YAMAHA 375 (27 LAPS)
1.  Bryce Unger
2.  John Talerico
3.  Josh Traxler

KIDS PREDATOR
Parker Rubocha

JR CHAMP
1.  Elena Pritt
2.  Fenton Stormes

JR SPORTSMAN 1 CHAMP
1.  Cooper Shue
2.  Kingston Gladfelter
3.  Chase Weibley

FLATHEAD 375 Points
1.  Zach Emlet
2.  Brent Bloss
3.  Brent Borror
4.  Greg Conrad
5.  Ryan Rost


CLONE 375 (27 LAPS)
1.  Paul Karl
2. Billy Beatty
3.  Greg Emlet
4.  Matthew Karl
5.  Richard Mannion

SR ANIMAL CHAMP (27 LAPS)
 Cris Eash
Nick Leppo